Dermatologia

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to jedno z najczęstszych schorzeń skóry, które dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Zmiany skórne popularnie nazywane przez pacjentów ,,pryszczami,, czyli krosty, zaskórniki, grudki, torbiele mogą nie tylko wpłynąć na wygląd skóry, ale również na poczucie pewności siebie i komfort psychiczny. Choroba może występować między 9 a 49 rokiem życia co związane jest z aktywnością gruczołów łojowych. Coraz częściej trądzik dotyczy dorosłych, a ponieważ najczęściej dotyczy obszarów o największej nadwrażliwości gruczołów łojowych czyli twarzy, klatki piersiowej pleców, choroba może być aktywna do momentu aż gruczoły łojowe się nie wyciszą czyli nawet do 50 roku życia.
Im szybciej zdecydujesz się na leczenie trądziku tym krótsza i skuteczniejsza będzie terapia.
Trądzik wymaga szybkiego podjęcia leczenia niezależnie od wieku pacjenta, nie powinno się czekać, aż sam ustąpi i pozostawi blizny trudne do leczenia.
Leczenie trądziku często jest przewlekłe, objawowe, ale musi trwać, aby zminimalizować problem lub całkowicie go wyeliminować, a przede wszystkim zapobiec trwałym oszpeceniom. Wychodząc naprzeciw trądzikowi, stworzyliśmy autorskie programy dbania o skórę, zarówno w domu, jak i w Klinice.

Oprócz leczenia dermatologicznego i prawidłowej higieny stosujemy odpowiednie działania gabinetowe, które bardzo pomagają nam w leczeniu tej przypadłości, zapobieganiu powstawania nowych zmian i walce z powikłaniami. Nasze działania oparte są na zabiegach z użyciem pilingow chemicznych . Różnorodność tych pilingów i łączenie ich ze sobą pozwoliło nam stworzyć autorskie programy leczenia zmian trądzikowych .
Jakie są przyczyny trądziku?
1.Genetyczne
Geny odgrywają kluczową rolę w rozwoju trądziku. Jeśli rodzice cierpieli na to schorzenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci również będą borykać się z tym problemem.Ze względu na uwarunkowania genetyczne pacjenci maja różną budowę i wrażliwość receptorów na gruczołach łojowych.

2. Hormonalne / zwiększona wrażliwość receptorów na gruczołach łojowych- >> nadmierna produkcja łoju >zapoczątkowuje proces trądziku
Najczęściej trądzik występuje w okresie dojrzewania, kiedy organizm przechodzi intensywne zmiany hormonalne. Zwiększona produkcja testosteronu i innych hormonów androgenowych stymuluje gruczoły łojowe do nadmiernego wydzielania sebum, co sprzyja powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych.
Zazwyczaj ilość hormonów płciowych jest prawidłowa. Androgeny- hormony płciowe, a zwłaszcza ich metabolity mają ogromny wpływ na receptory w obrębie gruczołu łojowego i mogą być powodem powstawania tego procesu. Różne bodźce działając na receptory są początkiem całej kaskady zapalnej prowadzącej do powstania trądziku
Gruczoły łojowe znajdujące się w naszej skórze posiadają tzw. Receptory
-cząsteczki białkowe, na które działają zarówno hormony, jak i układ odpornościowy, czynniki zapalne, układ nerwowy , łój ,stres. Dlatego często dochodzi do zaostrzenia zmian skórnych.
Budowa i wrażliwość receptorowa jest różna u każdego z nas i może zmieniać się na przestrzeni lat.

3.Nadmierne rogowacenia ujść gruczołów łojowych, powoduje ich zatykanie, a to z kolei prowadzi do powstawania mikrozaskórników. W takim środowisku bakterie Propionibacterium, które są fizjologicznie zasiedlają ujście gruczołu łojowego uaktywniają się prowadząc do powstawania stanów zapalnych.

4. Nadmierna produkcja i nieprawidłowa, zaburzona proporcja składu łoju u osób z trądzikiem można w jego składzie zaobserwować podwyższony poziom skwalenu utlenionego oraz podwyższony poziom kwasu oleinowego. Substancje te wywołują nadmierną keratynizacje czyli rogowacenie ujść gruczołów łojowych i wywoływanie stanu zapalnego oraz powstawanie mikrozaskórników przy jednoczesnym niedobrze związków przeciwtrądzikowych: kwasu heksadekanejowego i witaminy E, o działaniu ochronnym, przeciwzapalne, ,przeciwbakteryjne.

5.Zła higiena skóry
Nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zbyt rzadkie oczyszczanie lub stosowanie kosmetyków zbyt obciążających skórę (olejki, gęste tłuste kremy) może prowadzić do zatykania porów i rozwoju trądziku.

6.Stres
Wysoki poziom stresu powoduje wzrost produkcji kortyzolu – hormonu stresu, który może wpływać na nasilenie objawów trądziku.

7.Niezdrowa dieta
Dieta bogata w tłuszcze trans, cukry i przetworzoną żywność , mleko, tłusty nabiał może pogarszać stan skóry i sprzyjać powstawaniu trądziku.
Jedzenie żywności o wysokim IG, takiej jak , białe pieczywo, biały ryż, ciasta, czekoladę, słodycze, słodkie napoje, fast foody, chipsy, powoduje >>>gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co jest przyczyną>>>> dużego wyrzutu czynnika insulinopodobnego, >>> który to działa na receptory gruczołów łojowych i tym samym pobudzać trądzik.
Mleko i tłuste produkty mleczne zawierają androgeny przez co wpływają na gruczoły łojowe > pobudzając trądzik . Badania z 2007 r. przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health wykazały, że istnieje wyraźny związek pomiędzy regularnym piciem mleka a występowaniem trądziku. Co ciekawe, ci, którzy pili mleko odtłuszczone, cierpieli najbardziej.

Czy trądzik jest zaburzeniem hormonalnym?
U PACJENTÓW Z TRĄDZIKIEM NADMIERNA PRODUKCJA ŁOJU SPOWODOWANA JEST GŁÓWNIE PRZEZ NADMIERNĄ REAKCJĘ GRUCZOŁU ŁOJOWEGO CZYLI NADWRAŻLIWOŚĆ NA ANDROGENY CO JEST BEZPOŚREDNIĄ PRZYCZYNĄ TRĄDZIKU.

Pomimo stałego poziomu androgenów we krwi nie wszystkie gruczoły łojowe są włączone w proces chorobowy, co obrazuje nierównomierne rozłożenie zmian trądzikowych. Sugeruje to, że są właśnie takie obszary na skórze, gdzie te gruczoły są bardziej wrażliwe na odpowiedź hormonalną: twarz,klatka piersiowa i plecy.
Komórki łojowe pochodzące z różnych obszarów ciała wykazują różną reakcję w stosunku do androgenów. Na przykład komórki łojowe pochodzące z kończyn, wykazują mniejszą odpowiedź, bądź nie odpowiadają na bodźce androgenowe , podczas gdy te pochodzące z twarzy są bardzo wrażliwe.
Najczęściej obserwujemy prawidłowy poziom hormonów we krwi, nawet przy bardzo nasilonych zmianach trądzikowych. Dlatego też, błędem w sztuce lekarskiej jest leczenie hormonalne trądziku bez wykonania jakichkolwiek badań hormonalnych i bez równoczesnego leczenia miejscowego. Leczenie trądziku hormonami jest uzasadnione tylko w nielicznych przypadkach, a zwykle ma to miejsce niezbyt często.
Gdyby tylko podwyższony poziom androgenów we krwi decydował o trądziku, wtedy zmiany musiałyby być umiejscowione wszędzie, gdzie są gruczoły łojowe, a jednak tak nie jest.

U niektórych pacjentów z trądzikiem występuje nadmierna produkcja androgenów, co może objawiać się hirsutyzmem(nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet) lub zaburzeniami miesiączkowania najczęściej w przebiegu zespołu PCO (policystycznych jajników)i tylko ci pacjenci powinni być leczeni endokrynologicznie /hormonalnie/. Reszta absolutnie nie powinna być związana z takim leczeniem. Leczenie hormonalne przy prawidłowym poziomie hormonów, prowadzi bowiem do rozregulowania prawidłowo funkcjonującego systemu hormonalnego, które doprowadza do tego, że po odstawieniu leków hormonalnych sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej niż przed leczeniem.

Dlaczego warto podjąć leczenie trądziku?
>Leczenie zapobiega następstwom choroby jakim są przebarwienia, blizny których to leczenie jest mniej ekonomiczne, bardziej kosztowne i długotrwałe,
trudne a czasem nawet niemożliwe do 100% usunięcia.
>Leczenie trądziku jest zdecydowanie skuteczniejsze i efektywniejsze niż leczenie blizn potrądzikowych
>Leczenie wpływa pozytywnie na stan psychiczny
pacjenta, lepsze samopoczucie
>Leczenie zapobiega zaburzeniom lękowym, depresyjnym, dysmorfofobią (nietolerancji własnego wyglądu), wycofaniu społecznemu, frustracji.

Jakie są objawy trądziku?

>Zaskórniki (czarne i białe) – najczęstszy początkowy objaw trądziku, wynikający z zatykania porów.
>Krosty – zaczerwienione, wypełnione ropą wypryski, które mogą boleć i stanowić oznakę zapalenia.
>Grudki – małe, czerwone zmiany skórne, które mogą przekształcić się w krosty.
>Guzki – większe, bolesne zmiany, które często wymagają długotrwałego leczenia.
>Torbiele- bolesne, duże, wypełnione ropą i osoczem podskórne zmiany
>guzy, cysty – bolesne, podskórne zmiany o średnicy powyżej 5 mm, często zrośnięte z otaczającymi tkankami, mogą prowadzić do trwałych blizn.
>przebarwienia pozapalne
>blizny
Jak zapobiegać trądzikowi pospolitemu?
Choć trądzik pospolity często ma podłoże genetyczne i hormonalne, istnieje kilka działań, które mogą pomóc w jego zapobieganiu lub zminimalizowaniu objawów:

>Regularne oczyszczanie skóry odpowiednimi dermokosmeceutykami
>Regularne wizyty dermatologiczne i wykonywanie peelingów medycznych nawet po zakończonej terapii
>Stosowanie kosmetyków odpowiednich do cery trądzikowej.
>Unikanie nadmiernego stresu, aktywność fizyczna
>Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze.
>Ograniczenie kontaktu z zanieczyszczeniami, takimi jak smog czy kurz.

Jak długo będzie trwało leczenie trądziku ?

Pamiętajmy, że leczenie trądziku ma charakter objawowy, a nie przyczynowy.
Im szybciej zdecydujesz się na leczenie tym krótsza i skuteczniejsza będzie terapia.
Pierwotną przyczyną jest genetyka, a jak narazie medycyna nie ma możliwości działania na geny trądziku. W związku z tym czas kuracji będzie bardzo indywidualny i może trwać od kilku miesięcy do nawet ponad roku w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Osoby bardziej predysponowane genetycznie będą wymagały dłuższej terapii.
Leczenie nie jest na stałe zawsze trzeba liczyć się z możliwością nawrotu choroby co jest też bardzo indywidualne.
Dlatego ważne jest terapia podtrzymująca u każdego pacjenta
co za tym idzie leczenie powinno rozpocząć się od wizyty u dermatologa, który dopasuje indywidualną terapię i poinformuje o właściwej, codziennej pielęgnacji
8 NAJCZESTSZYCH BŁĘDÓW PACJENTA W LECZENIU TRADZIKU

1.zapominanie o terapii podtrzymującej zaleconej przez dermatologa może przyczynić się do szybkich nawrotów Pacjenci często odstawiają terapię po uzyskaniu poprawy.Dlatego Ci pacjenci często wracają do Kliniki z jeszcze silniejszym trądzikiem niż przed rozpoczęciem leczenia.

2.nieprawidłowa pielęgnacja : stosowanie tłustych, gęstych kremów, mleczek, olejków, masek nieodpowiednio dobranych do cery trądzikowej.Czasem pacjentom wydaje się że krem jest dobry, a niestety skład jest nieodpowiedni dla cery trądzikowej co stwarza wiele problemów w aplikacji leków lub może być nawet bezpośrednią przyczynna trądziku np. Trądzik Majorka wywołany przez nieodpowiednie gęste kremy z filtrem 50 stosowane na twarz zapychające ujścia mieszków włosowych. Dlatego dermokosmeceutyki powinny być dobrane przez lekarza na wizycie.
3.stosowanie leków punktowo, a nie na całą okolicę gdzie pojawia się tendencja do powstawania zmian. Trzeba pamiętać, że leki stosujemy całościowo , gdyż cale obszary twarzy ,pleców czy klatki są objęte procesem chorobowym.
4.nieodpowiednia dieta (czekolada, mleko, tłusty nabiał, fastfoody , słodycze, produkty o wysokim indexie glikemicznym)
5.wykonywanie badań bakteriologicznych. Trądzik nie jest chorobą zakaźną, ani bakteryjną. W jego przebiegu biorą udział bakterie fizjologiczne jak Propionibacterium acne, o których wiadomo że są, a badanie bakteriologiczne nic nie wniesie.

6. stosowania środków antykoncepcyjnych,
jeżeli nie ma zaburzeń hormonalnych leczenie antykoncepcją jest wręcz przeciwskazane gdyż po jej odstawieniu trądzik wróci w wzmożonej postaci.
7.stosowanie zabiegów kosmetycznych zamiast leczenia – zacznij od wizyty u dermatologa , nawet najmłodsi pacjenci z trądzikiem wymagają szybkiego włączenia leczenia.
8.usuwanie warunkach domowych przez pacjenta zaskórników i krost. Z zabiegów w Klinice można korzystać tylko po uprzednim przygotowaniu skóry odpowiednim leczeniem dermatologicznym, pod kontrolą lekarza. Nowoczesne peelingi medyczne oparte są o różnorodne alfa i beta-hydroksykwasy, dają możliwość stworzenia indywidualnych schematów terapeutycznych dla poszczególnych przypadków. Zabiegi dermokosmetyczne walczą z przyczynami choroby, z objawami i powikłaniami.

 

10 PRAWD DLA PACJENTÓW Z
TRĄDZKIEM

1.Pamiętaj, trądzik nie dotyczy tylko Ciebie – ponad 80 % populacji choruje na tą chorobę a prawie 100% ma jej objawy , a więc nie poddawaj się tylko walcz.
2.Złożona przyczyna powstawania trądziku, z dużym udziałem czynników genetycznych sprawia, że choroba ma często charakter przewlekły, nawrotowy, stąd leczenie i pielęgnacja są przewlekłe.
3.Wykonuj dokładny demakijaż jak tylko dotrzesz do domu
Myj twarz 2 razy dziennie wodą z kranu i odpowiednio dobranymi przez dermatologa środkiem myjącym bez używania gąbek, szczotek.
4.Stosuj pilingi złuszczające, drobnoziarniste lub enzymatyczne 2 razy w tygodniu.

5.Zabiegi lekarskie w Klinice walczą z przyczynami choroby, z objawami i powikłaniami.Pacjenci stosujący terapię łączoną (farmakoterapie w domu plus leczenie zabiegowe) szybciej uzyskują poprawę w leczeniu w porównaniu do tych którzy decydują się tylko na leczenie farmakologiczne w domu.

6.stosuj terapię lekami zewnętrznymi – skojarzoną- kilka różnych leków działa jednocześnie i konsekwentnie na kilka czynników patogenetycznych.
7.leki zewnętrzne należy stosować rano i wieczorem pod warunkiem, że nie przebywamy na dużym nasłonecznieniu. W okresie letnim leki stosuj tylko na noc na zmianę, a rano koniecznie używaj preparatów z filtrem odpowiednim dla skóry trądzikowej.
8.na leki zewnętrzne można zawsze zastosować – o ile istnieje taka konieczność – preparaty nawilżające dobrane przez dermatologa, ale nie natłuszczające, celem redukcji nadmiernego wysuszenia skóry przez preparaty lecznicze .
9.nie obawiaj się leczenia doustnymi antybiotykami czy isotretinoiną /w zależności od ciężkości trądziku/. Prawidłowo prowadzone leczenie /pod kontrolą dermatologa/, czy antybiotykami, czy isotretinoiną należy uznać za bezpieczne,
10.pamiętaj im póżniej zdecydujesz się na prawidłowe leczenie dermatologiczne trądziku tym większe będą skutki braku leczenia lub nieodpowiedniego leczenia ciężkich postaci trądziku, a tym samym dłużej będzie trwała kuracja

Jakie są skuteczne metody leczenia trądziku pospolitego?
W terapii trądziku bardzo istotne jest:
– wieloaspektowe podejście do problemu trądziku,
rozpoczęcie terapii od momentu zaobserwowania pierwszych objawów,
konsekwencje i systematyczność leczenia

Trądzik jest jednym z powszechnych problemów dermatologicznych, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci zarówno dorośli jaki młodzież dorosłe.Leczenie w KLINICE BROCCY poprzedzają
szczegółowe konsultacje prowadzone przez dermatologa W wyniku opracowania indywidualnego planu leczenia przez dr Brocką nasze działania stają się skuteczniejsze, a stosowane metody przynoszą spodziewane rezultaty.
Jesteśmy przekonani, że należy zindywidualizować postępowanie w przypadku takiego schorzenia jak trądzik młodzieńczy. Leczenie go przypomina swoistą terapię, która może potrwać kilka miesięcy lub nawet dłużej.

 

Osoby, które postanowią skorzystać z naszych usług dermatologicznych, otrzymają nie tylko niezbędne leki, ale także kompleksową pomoc, składającą się z konsultacji lekarskiej, omówienia metod pielęgnacji skóry w domu, czy też ustalenia odpowiednich dermokosmetyków, które będą wspomagać jego leczenie lub łagodzić objawy. W zależności od rodzaju skóry pacjenta oraz natężenia schorzenia, leczenie może również obejmować usunięcie powikłań trądziku – przebarwienia i blizny.

W leczeniu trądziku pospolitego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie terapii, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Z trądzikiem należy działać jak najszybciej – nieleczony lub leczony nieprawidłowo prowadzi do powstania blizn, które są niezwykle trudne, do usunięcia.
Należy również pamiętać, że leczenie trądziku jest objawowe, a nie przyczynowe – w związku z tym do pełnego wyleczenia potrzebna jest cierpliwość i czas.
Nieleczony trądzik pozostawi na skórze ogromne spustoszenie.

Nasza klinika dermatologiczna oferuje szeroki zakres usług, które pomogą Ci skutecznie pozbyć się trądziku i poprawić wygląd skóry.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu dr Brockiej-dermatolog trądzik pospolity przestanie być problemem, który wpływa na Twoje codzienne życie. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację dermatologiczną i poznać skuteczne metody
leczenia trądziku, które dopasujemy do Twoich potrzeb.

PROGRAM SKUTECZNEGO LECZENIA TRĄDZIKU
W KLINICE BROCCY
Leczenie oparte o najnowsze konsensusy dermatologiczne i autorskie programy lecznicze oparte o wieloletnie
doświadczenie dr Joanny Brockiej.

 

KONSULTACJA DERMATOLOGICZNA:
1.Ustalenie istoty choroby, tzn. uświadomienie pacjenta o złożonej etiopatogenezie i o konieczności leczenia przewlekłego podtrzymującego oraz stosowaniu odpowiedniej diety.

2.Omówienie pielęgnacji w domu:
>wykonywaniu demakijażu płynem micelarnym lub mleczkiem, a nie olejkiem,
>myciu twarzy żelem myjącym dostosowanym do stopnia przetłuszczania skóry lub jej wysuszenia,
>stosowaniu 2 razy w tygodniu peelingów drobnoziarnistych lub enzymatycznych,
>używaniu preparatów nawilżających w celu przeciwdziałaniu nadmiernemu, wysuszeniu skóry.
zmywanie makijażu,
>ustalenie odpowiednich kosmetyków dla każdego, w zależności od typu skóry, rodzaju trądziku, pory roku i innych okoliczności.
3.Leczenie.
W zależności od typu skóry i rodzaju trądziku ustalamy leczenie.

>Terapia zewnętrzna skojarzona:
-Retinoidy – leki na bazie witaminy A, które pomagają w odblokowywaniu porów skóry i zmniejszają produkcję łoju.
-Nadtlenek benzoilu – substancja przeciwbakteryjna, która pomaga w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój trądziku.
-Antybiotyki :klindamycyna, erytromycyna
Należy pamiętać: Leki zewnętrzne stosujemy nie punktowo, a na całą powierzchnię, gdzie występuje tendencja do zmian chorobowych. Latem leki zewnętrzne stosujemy na noc, a rano nakładamy krem z filtrem.

>Terapia ogólna- doustna : antybiotyki, hormony, isotretinoina
Najlepsze efekty leczenia, zarówno w przypadku rozległych zmian jak i tłustej, pełnej zaskórników cery, dają leki doustne z grupy retinoidów- isotretinoina.: >
> działa one na wszystkie patomechanizmy powstawiania zmian trądzikowych m.in. zmniejszają wydzielanie łoju, zmniejszają rogowacenie ujść gruczołów łojowych, zmniejszają zasiedlanie bakterii i tendencję do powstawania stanów zapalnych. > działa antyaging >pobudza syntezy kolagenu, co zauważamy zwłaszcza u dorosłych pacjentów ze skórą trądzikową – stosowanie małych dawek leku sprawia w czasie terapii dochodzi do znacznego odmłodzenia skóry.Jest to dodatkowa ważna korzyść dla osób, które mają trądzik, a ich cera traci jędrność.
>spłyca i redukuje blizny i przebarwienia
> Jeśli jednak istnieją przeciwwskazania do jej przyjmowania lub zmiany nie są bardzo nasilone sugerujemy stosowanie antybiotyków doustnych połączonych z jednoczesnym stosowaniem leków zewnętrznych.
>Terapia podtrzymująca:
-pilingi lekarskie
-dermapen
-lampa LED
-zabiegi laserowe
Należy pamiętać: Leki zewnętrzne stosujemy nie punktowo, a na całą powierzchnię, gdzie występuje tendencja do zmian chorobowych. Latem leki zewnętrzne stosujemy na noc, a rano nakładamy krem z filtrem.

Wybór postępowania leczniczego zależy od stanu klinicznego.
Łagodny trądzik > wymaga jedynie leczenia zewnętrznego dermatologicznego i odpowiednich postępowania zabiegowego w Klinice. Umiarkowany i średni trądzik > leczenia zewnętrznego , ogólnego i zabiegowego,
Ciężki trądzik > leczenia doustną isotretinoiną. W przypadku braku poprawy po antybiotykach, należy szybko podejmować leczenie isotretioniną, aby zapobiec powstawaniu blizn.Jest to jedyny lekiem wyhamowującym gruczoły łojowe . Już po 3-4 tygodniach leczenia ilość zmian skórnych zmniejsza się o połowę.

Polecane procedury zabiegowe i metody leczenia w trądziku

>Peelingi Chemiczne -Lekarskie
>Peeling węglowy – laserowy
>Dermapen
>Laser frakcyjny
>Terapia LED
>IPL

Peelingi Chemiczne – Lekarskie

Peelingi chemiczne to bezpieczne sprawdzone i skuteczne rozwiązanie.Poradzą sobie zarówno z uciążliwym trądzikiem, plamami pigmentacyjnymi, jak i starzeniem skóry, ale także w przypadku rozstępów, blizn i rozszerzonych porów.

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości substancji chemicznych przyspieszą odbudowę komórkową, zredukują oznaki starzenia i zniwelują zmiany na skórze, których nie akceptujesz. W późniejszym działaniu peelingi przyczynią się do regeneracji skóry i produkcji kolagenu. Dzięki temu stan Twoja cera nabierze witalności i jędrności.

Zabiegi są szybkie, proste i zazwyczaj bezbolesne. Oferta peelingów jest bardzo szeroka, dlatego możliwe jest dobranie odpowiedniego zabiegu do potrzeb pacjenta. Efekty zobaczycie już po pierwszym zabiegu. Wasza skóra stanie się rozświetlona, nawilżona i napięta, młodsza. Przebarwienia i zmarszczki wyraźnie zostaną zredukowane.

 

 

Oprócz leczenia dermatologicznego i prawidłowej higieny w
Klinice Broccy stosujemy odpowiednie zabiegi dermatologiczne, które bardzo pomagają nam w leczeniu tej przypadłości, zapobieganiu powstawania nowych zmian i walce z powikłaniami. Nasze działania oparte są na zabiegach z użyciem pilingów chemicznych mediderma i mesoesthetic. Różnorodność tych pilingów i łączenie ich sobą pozwoliło nam stworzyć autorskie programy leczenia zmian trądzikowych .

Łącząc różne metody szybciej pozbywamy się stanów zapalanych, zaskórników i osiągamy bardzo spektakularne efekty kosmetyczne. Od początkowego stadium leczenia zapobiegamy powstawaniu blizn potrądzikowych lub przyspieszamy likwidowanie już istniejących.

Programy są indywidualne, a lata pracy i doświadczenia stawiają nas w czołówce profesjonalnych usług dermatologicznych w Polsce.
W skład peelingów lekarskich wchodzą :
1.alfa- hydroksykwasy (AHA ): kwas cytrynowy, mlekowy, glikolowy, migdałowy, kwas pirogronowy, kwas szikamowy
2.beta-hydroksykwasy (BHA): -kwas salicylowy -kwas azelainowy-kwas kojowy
-kwas trójchlorooctowy
-kwas traneksamowy
-kwas ferulowy
– floretyna
-kwas kawowy
-kwas trójchlorooctowy
-retinoidy i pochodne, retinolu
-rezorcynol
AHA są rozpuszczalne w wodzie, co daje im możliwość działania wyłącznie na poziomie warstwy rogowej , nie przenikając do głębszych warstw skóry. Główne wspólne działanie AHA zaczyna się od nawilżania, złuszczania naskórka.
przez redukcję drobnych zmarszczek.

Dane kontaktowe

Klinika Broccy

 

Opatowska 9
28-210 Bogoria

 

Lokalizujemy się na trasie wojewódzkiej 757 między Staszowem a Opatowem.

 

Odległości od miast:

35 minut – Kielce, Starachowice, Pińczów
40 minut – Mielec, Busko Zdrój
45 minut – Tarnobrzeg
35 minut – Sandomierz
35 minut – Ostrowiec Świętokrzyski, Chmielnik
20 minut – Szydłów, Opatów
15 minut – Staszów, Raków

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: +48 604 496 509

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela nieczynna

Filia w Łodzi

Medical Margaret Spa

 

ul. Prądzyńskiego 103a (wjazd od ul. Zamorskiej)
93-478 Łódź

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: 42 683 12 68

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela (tylko basen): 11.00-18.00

Formularz kontaktowy