Dermatologia dziecięca to niezwykle istotna gałąź dermatologii. Leczenie dermatologiczne dzieci jest często zupełnie inne niż u dorosłych.
W Klinice Broccy szczególną troską otaczamy najmłodszych pacjentów, mogących spędzać bezstresowo czas w oczekiwaniu na wizytę. Po wizycie dzieci otrzymują,, nagrodę dzielnego pacjenta, dzięki którym czują się docenione i chętnie wracają na kolejne wizyty. Konsultacje z zakresu dermatologii dziecięcej przeprowadza dr Joanna Kowalska-Brocka- wieloletni asystent w Klinice Dermatologii , Dermatologii Dziecięcej W.S.S im Biegańskiego w Łodzi.
Dermatolog dziecięcy diagnozuje, stosuje profilaktykę i leczy choroby dermatologiczne u noworodków, dzieci i młodzieży (do 18 roku życia). Skupia się nie tylko na leczeniu chorób skóry, ale też przydatków, czyli włosów i paznokci. Najczęściej występującymi chorobami skórnymi u dzieci są trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry oraz coraz częściej brodawki wirusowe (potocznie nazywane ,,kurzajkami). Dermatolog dziecięcy wykonuje także zabiegi mikrochirurgiczne, kriochirurgicznych a także biopsje skóry. Różnorodność powszechnie występujących zmian skórnych ma podstawowe znaczenie w rozpoznawaniu wykwitów skórnych u dzieci.
Kiedy udać się do dermatologa z dzieckiem?
Wszystkie objawy dermatologiczne u dziecka powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza specjalisty, bo często niezwykle istotne jest szybkie rozpoczęcie terapii.
Rodzice powinni oglądać nie tylko skórę dziecka ,ale także błony śluzowe i przydatki. Wszystkie zmiany, które samoistnie nie ustępują po kilku dniach, powinny zakończyć się wizytą u lekarza dermatologa. Nie należy też lekceważyć wszelkich zmian koloru, kształtu i wielkości istniejących już wcześniej zmian skórnych. Niepokój rodzica powinno wzbudzić „drapanie” dziecka czy utrzymujące się wykwity na skórze.
Wizyta z dzieckiem u dermatologa dziecięcego
Dziecko powinno wcześniej dowiedzieć się o wizycie u dermatologa. Należy mu także wyjaśnić jak będzie przebiegała wizyta, albo ewentualny zabieg. Należy dochowywać szczególnej staranności w pilnowaniu wizyt kontrolnych, nawet wtedy, kiedy następują zmiany na lepsze i może się wydawać, że już nie będą potrzebne. Alarmujące jest też nasilenie objawów pomiędzy wizytami. Wtedy również należy zgłosić się do lekarza, niezależnie od zaplanowanej wizyty.