Skleroterapia

Większość rozszerzonych żył ,, pajączków naczyniowych,, można usunąć przy pomocy skleroterapii – zabiegu estetycznego bez cięcia i blizn.

Problem tzw. pajączków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentów i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego.
Dzięki skleroterapii możemy zamykać drobne naczynka na kończynach dolnych.
Klinice Broccy lekarz -dermatolog łaczy zabieg skleroterapii z laserowym usuwaniem naczyń w zależnosci od zaawansowanych zmian u pacjentów.

Wskazania estetyczne do zabiegu skleroterapii:
– teleangiektazje,
– wenulektazje.

Zabieg skleroterapii przeprowadzany jest poprzez wprowadzenie strzykawkami z cienkimi igłami do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co powoduje ich całkowite zniknięcie.
Skleroterapia umozliwia zamknięcie praktycznie każdego naczynia przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu.
W Klinice Broccy lekarze pracują na bezpiecznym niezwykle skutecznym preparacie jakim jest polidokanol (Aetoxysclerol) przy którego pomocy wykonano już miliony zabiegów na całym świecie.

Małe niewinne pajączki naczyniowe są objawem tak zwanej przewlekłej niewydolności żylnej. Ich systematyczne zamykanie przez skleroterapię oddala powstanie ostatniego stadium choroby żylnej – powstanie owrzodzenia.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg nie wymaga specjalnego znieczulenia. Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą i są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, którzy zazwyczaj nie zglaszają dolegliwości bólowych związanych z zabiegiem. W bardzo rzadkich przypadkach pacjenci odczuwają ból powstający w związku z wydostawaniem się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. O zmianie odczuwania należy niezwłocznie informować lekarza w czasie zabiegu.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcie naczynia. Proces zamykania trwa około 3-4 tygodni, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku
miesięcy. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia, które następnie przyjmują kolor zielonkawo-sinawy. Czasami wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. Wchłania się od 1 do 6 miesięcy. Niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia
opatrunku uciskowego, mija po jego zdjęciu.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

SCHEMAT TERAPII
Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza i trwa na ogół 30-40 minut. Wykonuje się go w pozycji leżącej. Podczas pierwszej wizyty lekarz dokonuje się oceny stopnia zaawansowania choroby, ustala schemat leczenia, kwalifikuje zabiegu i zaleca wykonanie USG DOPPLER naczyń kończyn  dolnych.

UWAGA NA ZABIEG NALEŻY PRZYJŚĆ Z  MAX. MIESIĘCZNYM NOWYM BADANIEM  USG DOPPLER NACZYŃ KOŃCZYN  DOLNYCH ORAZ RAJSTOPAMI UCISKOWYMI.

PACJENCI  BEZ WW. BADANIA NIE MOGĄ  MIEĆ WYKONANEGO ZABIEGU  ZE WZGLĘDU  BEZPIECZEŃSTWA.

Podczas kolejnej wizyty wykonuje się zabieg..
W celu precyzyjnej lokalizacji naczyń w tkance podskórnej wykorzystuje się specjalne oświetlenie skóry .Jednorazowo wykonuje się od kilku do kilkunastu wstrzyknięć preparatu. Po zabiegu na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy, najczęściej specjalne rajstopy uciskowe I stopnia, a chory udaje się na 20 minutowy spacer. Zabieg w zakresie tej samej kończyny powtarza się nie wcześniej niż po 14 dniach.
Przeważnie niemożliwe jest zobliterowanie wszystkich zmian w czasie jednej wizyty. Średnio udaje się uzyskać spodziewany wynik podczas 2-5 sesji. Po zabiegu wskazana jest okresowa kontrola (co 12 m-cy) w celu zobliterowania nowopowstałych zmian. Zarówno kobiety jak i mężczyźni dbający o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co kilka lat (w miarę rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej), nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów brzydko wyglądających poszerzeń żylnych.
Następujące w kolejnych latach dostrzyknięcia są krótkie i zdecydowanie mniej kłopotliwe.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ZALECENIA POZABIEGOWE
Bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres około 1-2 godzin. Bardzo korzystnie wpływa to na okres gojenia. Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż. Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku(wystarczy  1  stopień ucisku ) zaleca się na stałe w ciągu dnia, a nawet  i  nocą  przynajmniej przez pierwszy miesiąc.  Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Dlatego warto przyjść na zabieg z własnymi rajstopami uciskowymi I stopnia lub nabyć je niezwłocznie po zabiegu.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

PRZECIWWSKAZANIA DO SKLEROTERAPII
– unieruchomienie Pacjenta,
– alergia na środki obliterujące,
– ciężkie choroby układowe,
– krytyczne zakrzepice żył powierzchownych i głębokich,
– miejscowa lub ogólna infekcja,
– niedokrwienie kończyn z powodu zaawansowanej,
– miażdżycy lub zmian cukrzycowych,
– ciąża w I trymestrze lub po 36 tygodniu,
– obrzęki podudzi,
– ogólny zły stan zdrowia,
– alergie,
– choroby krwi – trombofilie.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Przy prawidłowo wykonanym zabiegu powikłania są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć całkowicie.

Najczęstsze powikłania to:
– zaczerwienienia i siniaki,
– obrzęk.

Rzadkie powikłania to:
– reakcje alergiczne na podany środek,
– przebarwienia,
– zapalenia żył

-owrzodzenie

Dane kontaktowe

Klinika Broccy

 

Opatowska 9
28-210 Bogoria

 

Lokalizujemy się na trasie wojewódzkiej 757 między Staszowem a Opatowem.

 

Odległości od miast:

35 minut – Kielce, Starachowice, Pińczów
40 minut – Mielec, Busko Zdrój
45 minut – Tarnobrzeg
35 minut – Sandomierz
35 minut – Ostrowiec Świętokrzyski, Chmielnik
20 minut – Szydłów, Opatów
15 minut – Staszów, Raków

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: +48 604 496 509

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela nieczynna

Filia w Łodzi

Medical Margaret Spa

 

ul. Prądzyńskiego 103a (wjazd od ul. Zamorskiej)
93-478 Łódź

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: 42 683 12 68

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela (tylko basen): 11.00-18.00

Formularz kontaktowy