BADANIE DNA OKA

Badanie dna oka pozwala nie tylko zdiagnozować chorobę związaną bezpośrednio z oczami, ale również wiele schorzeń ogólnoustrojowych takich jak  cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Badanie wykonuje się specjalnym wziernikiem ocznym zwanym oftalmoskopem. Wczesne wykrycie zmian może zapobiec rozwojowi trudnych do leczenia postaci choroby.

 

Badanie polega na porównaniu obrazu idealnego oka z rzeczywistym obrazem dna oka pacjenta. Badanie dna oka dostarcza informacji nie tylko o tym, w jakiej kondycji są nasze oczy, ale również wiele mówi na temat funkcjonowania całego organizmu. Wczesne wykrycie zmian na dnie oka pozwala monitorować rozwój takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca lub nadciśnienie.

 

Badanie dna oka: przygotowanie do badania

Przed badaniem dna oka okulista zbiera wywiad. Pyta m.in. o wiek, zawód (chodzi o możliwość odklejenia siatkówki pod wpływem wysiłku), przyjmowane leki, sposób odżywiania, przebyte choroby oraz przewlekłe i aktualne dolegliwości.
Żeby dno oka było dobrze widoczne – źrenicę rozszerza się kroplami z atropiną (nie wolno ich stosować, jeśli cierpimy na jaskrę). U zdrowych osób atropina nie upośledza widzenia, choć przez jakiś czas utrudnia czytanie.

 

Wziernikowanie – badanie dna oka

Do badania służy urządzenie elektryczne – oftalmoskop, czyli wziernik okulistyczny. Najprostszy oftalmoskop to wklęsłe zwierciadło z otworem w środku. Światło żarówki odbija się w lusterku, wpada do oka i oświetla jego dno.
Lekarz-okulista  trzyma wziernik przed swoim okiem i zbliża go do oka chorego. Jego prawe oko obserwuje dno prawego oka pacjenta a lewe – lewego. Jest to tzw. wziernikowanie bezpośrednie. Wadą tego badania jest dwuwymiarowość uzyskiwanego obrazu. Trudno też obserwować skrajny obwód dna oka.

Dane kontaktowe

Klinika Broccy

 

Opatowska 9
28-210 Bogoria

 

Lokalizujemy się na trasie wojewódzkiej 757 między Staszowem a Opatowem.

 

Odległości od miast:

35 minut – Kielce, Starachowice, Pińczów
40 minut – Mielec, Busko Zdrój
45 minut – Tarnobrzeg
35 minut – Sandomierz
35 minut – Ostrowiec Świętokrzyski, Chmielnik
20 minut – Szydłów, Opatów
15 minut – Staszów, Raków

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: +48 604 496 509

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela nieczynna

Filia w Łodzi

Medical Margaret Spa

 

ul. Prądzyńskiego 103a (wjazd od ul. Zamorskiej)
93-478 Łódź

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: 42 683 12 68

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela (tylko basen): 11.00-18.00

Formularz kontaktowy