Leczenie jaskry

DIAGNOSTYKA I LECZENIE JASKRY

Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadzając do pogorszenia i utraty wzroku. Niestety, jaskra najczęściej rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów.

Jak jaskra uszkadza nerw wzrokowy

W zdrowym oku przejrzysta ciecz wodnista krąży wewnątrz przedniej komory oka. Aby oko działało prawidłowo, w komorze musi być utrzymana odpowiednia ilość cieczy wodnistej, która zapewnia właściwie ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie utrzymywane jest dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy z komory. W przypadku jaskry, przepływ cieczy wodnistej zostaje zaburzony, ciecz gromadzi się, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, co stopniowo uszkadza nerw wzrokowy.

Przyczyny jaskry

Od zawsze za przyczynę jaskry uważano wysokie ciśnienie w gałce ocznej, jednak geneza jej powstawania może być różna. Wśród osób szczególnie narażonych są:

  • cukrzycy
  • osoby cierpiące na miażdżycę i hiperlipidemię,
  • krótkowidzowie u których wada jest poniżej 4 dioptrii i towarzyszą jej zmiany w siatkówce i naczyniówce oka,
  • osoby z jaskrą  w rodzinie,
  • osoby szczególnie narażone na stres,
  • migrenowcy,
  • osoby mające kłopoty z wysokim ciśnieniem tętniczym.

Typy jaskry:

1. Jaskra pierwotna
– Jaskra otwartego kąta
– Jaskra zamkniętego kąta
2.Jaskra wrodzona – może wystąpić w przebiegu zaburzeń rozwojowych takich jak: aniridii (brak tęczówki), zespołu Marfana, Sturge’a-Webera, nerwiakowłókniakowatości typu 1
3.Jaskra wtórna
4.Jaskra dokonana – końcowym efektem niewyrównanej jaskry jest twarde, niewidome i często bolesne oko.

 

JAK DIAGNOZUJEMY I MONITORUJEMY  JASKRĘ W KLINICE BROCCY?

W Klinice Broccy dysponujemy wszystkimi dostępnymi na całym świecie metodami  diagnostycznymi i monitorującymi rozwój choroby z zastosowaniem najnowocześniejszych sprzętów medycznych. Są nimi:

Tonometria Reicherta (Ocular Response Analyzer, ORA) – jest jedną z najnowocześniejszych metod pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz tzw. histerezy rogówki, czyli jej elastyczności.

Tonometr Reichert G3 ??
▶️to najnowsze jedyne na świecie urządzenie mierzące bardzo dokładnie histerezę rogówki

▶️Histereza rogówki jest trzy razy mocniej skorelowana z ryzykiem utraty pola widzenia na skutek jaskry niż grubość rogówki

▶️stosowane przez największe ośrodki okulistyczne na całym świecie

▶️najlepsze na świecie urządzenie do wykrywania i dalszej oceny progresji jaskry

▶️Jest znacznie dokładniejszy w diagnostyce jaskry w prównaniu do starszej grupy tonometrow które nie radzą sobie z wykryciem pierwszych objawów jaskry

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/40ZcsrAX_Ub1j8JaSvLMPXTmX2qc2o4GHn0BqFGSjBN7TMRyU9NrAs-8YrHtOr3a70EfwX0Qif6CoVp1aahG7V3TgRqbJw8DwYMP54ZxU-ck0OfImjxF45PnPGmWrqG2Gstrnhwem7Q

Koherentna tomografia optyczna (OCT) – OCT ISCAN – Spektralny Optyczny Tomograf Koherentny iScan firmy OPTOVUE- SOCT jest zaawanasowaną technologicznie metodą przestawiającą przekroje i wymiary struktur gałki ocznej. Metoda wykorzystuje fale świetlne o długości 820 nm. Interferometr OCT mierzy opóźnienie między wysłaniem wiązki światła a jej odbiciem od struktur oka i z powrotem do aparatu. Na podstawie tego opóźnienia jest tworzony obraz struktur gałki ocznej. Podobna zasada działania jest w USG (ultrasonografii), z tymże polega ona na wysyłaniu fal ultradźwiękowych. Prędkość światła jest około milion razy większa niż dźwięku dzięki czemu OCT jest 10 – krotnie dokładniejsze niż standardowe USG. OCT ma dokładność 10 µm, dla porównania grubość ludzkiego włosa wynosi 2000 µm. Podczas badanie OCT nie ma kontaktu z powierzchnią oka i nie wymaga rozszerzania źrenicy. OCT wysyłające fale świetlą o długości 1310 nm (pasmo podczerwieni) stosowane w diagnostyce przedniego odcinka oka tj. rogówki, teczki, ciał wewnątrzgałkowych oraz soczewki.

OCT,  jest wyjątkowo precyzyjnym badaniem oka. Wykorzystuje koherentną (spójną) wiązkę światła. To technika obrazowania, przy której rozdzielczość uzyskanego obrazu jest bardzo wysoka. Specjaliści porównują ją do mikroskopowej analizy wycinka tkanki, pobranego operacyjnie.  OCT stanowi metodę całkowicie bezbolesną, nieinwazyjną i jeśli to konieczne powtarzalną.Badanie powinno być przeprowadzane przez  doświadczonych okulistów , a nie techników z uwagi na diagnozowanie poważnych chorób oczu.

iwellness-softwareOptovue iScan - Medical Partnerfully-integrated

 

Co umożliwia  badanie OCT ?

– ocenę stanu przedniej i tylnej części gałki ocznej, w tym rogówki, kąta przesączania, plamki, nerwu wzrokowego, siatkówki.

– analizować kondycję tarczy nerwu wzrokowego,

– monitorowanie zmian jaskrowych,

– wizualizację przekrój fragmentu dna oka -wykorzystywane w diagnostyce, kontroli przebiegu choroby oraz podczas kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych.

– ocenę zmiany grubości siatkówki.

Dane kontaktowe

Klinika Broccy

 

Opatowska 9
28-210 Bogoria

 

Lokalizujemy się na trasie wojewódzkiej 757 między Staszowem a Opatowem.

 

Odległości od miast:

35 minut – Kielce, Starachowice, Pińczów
40 minut – Mielec, Busko Zdrój
45 minut – Tarnobrzeg
35 minut – Sandomierz
35 minut – Ostrowiec Świętokrzyski, Chmielnik
20 minut – Szydłów, Opatów
15 minut – Staszów, Raków

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: +48 604 496 509

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela nieczynna

Filia w Łodzi

Medical Margaret Spa

 

ul. Prądzyńskiego 103a (wjazd od ul. Zamorskiej)
93-478 Łódź

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: 42 683 12 68

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela (tylko basen): 11.00-18.00

Formularz kontaktowy