Pachymetria

PACHYMETRIA

 

Pachymetria – metoda diagnostyczna mająca na celu pomiar grubości rogówki. Metoda ta pozwala stwierdzić, czy zmierzone ciśnienie śródgałkowe u Pacjenta nie jest zawyżone bądź zaniżone przez pominięcie faktu istnienia grubszej bądź cieńszej rogówki. Dowiedziono bowiem, że Pacjenci, posiadający grubszą rogówkę niż standardowo, mogą mieć ciśnienie wyższe, które jednak nie musi być niczym niepokojącym. Natomiast osoby posiadające cienką rogówkę, często mają zaniżone ciśnienie śródgałkowe.

 

Zalety pachymetrii

– nieinwazyjne, bezpieczne

– dzięki zastosowaniu kropli znieczulających, także bezbolesne dla Pacjenta.

 

Technika badania grubości rogówki

 

Pachymetrię wykonuje się za pomocą urządzenia zwanego pachymetrem. W MEDICAL MARGARET SPA I Klinice Broccy badanie  wykonują  okuliści za pomocą nowoczesnego modułu pachymetra ISCAN OCT amerykańskiej firmy optovue. Badanie powinno być wykonanane przez doświadczonych lekarzy spec.okulistyki.

Badanie wykonuje się po uprzednim podaniu do każdego oka kropli znieczulających. Badany siada wyprostowany na krześle, fiksując wzrok na danym punkcie wprost przed sobą. Do pachymetru zostają wprowadzone dane Pacjenta i zmierzone dla Niego ciśnienie śródgałkowe. Lekarz , wykonujący badanie przykłada do każdego z oczu specjalną głowicę, dokonując kilkukrotnego pomiaru grubości rogówki. Wynik badania uzyskuje się natychmiast, wraz z wyliczoną dla każdego oka prawdziwą wartością ciśnienia śródgałkowego.

 

Główne wskazania do wykonania pachymetrii

 

Ocena grubości rogówki jest obowiązkowym badaniem u chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne, wykonywana jest również przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce, a także w diagnostyce stożka rogówki i innych schorzeń rogówki – jako badanie uzupełniające.Wykorzystywana w kwalifikacji do zabiegów laserowej korekcji wzroku oraz  zabiegów przeciwjaskrowych

Dane kontaktowe

Klinika Broccy

 

Opatowska 9
28-210 Bogoria

 

Lokalizujemy się na trasie wojewódzkiej 757 między Staszowem a Opatowem.

 

Odległości od miast:

35 minut – Kielce, Starachowice, Pińczów
40 minut – Mielec, Busko Zdrój
45 minut – Tarnobrzeg
35 minut – Sandomierz
35 minut – Ostrowiec Świętokrzyski, Chmielnik
20 minut – Szydłów, Opatów
15 minut – Staszów, Raków

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: +48 604 496 509

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela nieczynna

Filia w Łodzi

Medical Margaret Spa

 

ul. Prądzyńskiego 103a (wjazd od ul. Zamorskiej)
93-478 Łódź

Rejestracja dla pacjentów

telefoniczna: 42 683 12 68

Poniedziałek – Piątek od 10:00 – 21:00

Sobota od 10:00 do 15:00

Niedziela (tylko basen): 11.00-18.00

Formularz kontaktowy